ضربه سختی که دولت به صنعت کفش زد

ضربه سختی که دولت به صنعت کفش زد

 

دبیر کل جامعه صنعت کفش ایران با اعلام اینکه یکی دو هفته قبل از اعلام بسته ارزی دولت ترخیص مواد اولیه واحدهای تولیدی از گمرکات به خاطر ابهامات مابه‌التفاوت ارزی متوقف شده بود،گفت:در طول این یک ماه ضربه سختی به تولیدکنندگان وارد شد.

علی لشگری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه بحث تأمین مواد اولیه مهمترین مشکل فعلی صنایع کفش به شمار می‌آید، اظهار داشت: این روزها واحدهای تولیدی در نبود مواد اولیه به سختی فعالیت کرده و حتی نوسانات نرخ دلار هم عاملی شده تا واردات مواد به کندی همراه شود.

وی با اعلام اینکه یکی دو هفته قبل از اعلام بسته ارزی دولت ترخیص مواد اولیه واحدهای تولیدی از گمرکات به خاطر ابهامات  مابه‌التفاوت ارزی متوقف شده بود افزود: تصور کنید واحد تولیدی که فعالیت آن یک فرایند خطی است حدود یک ماه است که مواد اولیه ندارد. همین امر عاملی می‌شود که تولید کاهش پیدا کرده و قیمتها رشد قابل توجهی پیدا کند.

دبیر کل جامعه صنعت کفش ایران تصریح کرد: از روز گذشته ترخیص مواد اولیه واحدهای تولیدی آغاز شده که این موضوع با توجه به نامه نگاری های متعدد زمان بر است. به اعتقاد ما دولت در طول این یک ماه ضربه سختی را به تولیدکنندگان وارد کرد چرا که بخشنامه‌های مختلف نه تنها اوضاع را ساماندهی نکرد بلکه عدم مشورت با واحدهای تولیدی و تصمیمات لحظه‌ای باعث شد تا هیچ عایدی نصیب بخش تولید نشود.

وی با اشاره به بازار کفش مدارس این روزها باید رونق زیادی داشته باشد، افزود: متأسفانه افزایش قیمت مواد اولیه و کاهش ارزش ریال عاملی شد تا تولیدکننده نتواند محصولات خود را متناسب با نیاز بازار تولید نماید و در نهایت این مصرف کننده است که در این بازار کالاها با قیمت بالا آن هم به زحمت خریداری کند.

لشگری در ادامه صحبت‌های خود به مزیت صادرات کالا آن هم در زمان کاهش ارزش پول ملی اشاره کرد و اظهار داشت: بلاتکلیفی‌ها و تصمیم سازی‌های ناقص و غیرکارشناسی عاملی شد تا تولیدکننده نتواند از مزیت صادراتی استفاده کند. سوال ما این است تا چه زمان باید آزمون و خطا را تکرار کنیم. وقتی عواقب یک تصمیم روشن است چرا بدون هم فکری آن را دوباره تکرار می‌کنیم.