نیاز کشور به استفاده از تکنولوژی‌های جدید در حوزه صنعت کفش و همزمان با آگاهی از سهم بالای زیره‌های ساخت کارخانجات دلتای ایتالیا در تولید کفش‌های «برند» اروپایی از سوئی دیگر، ما را بر آن داشت تا با هدف ارتقای کیفیت تولیدات داخلی ، بخشی از تکنولوژی ساخت این زیره را به کشورمان انتقال دهیم.

با این نگاه، شرکت تولیدی « تهران دلتا » ( سهامی خاص) با مشارکت 49 درصدی شرکت دلتای ایتالیا و با پشتوانه مصوبه هیئت وزیران جمهوری اسلامی ایران و با سرمایه اولیه یک میلیون و دویست هزار دلار در سال 1379 تاسیس و عرضه محصولات آن در قالب انواع زیره کفش «پلی اورتان» به بازار آغاز شد که در اندک مدتی استقبال چشمگیر تولیدکنندگان کفش‌های دست دوز را به همراه داشت . زیرا آنان با بهره‌مندی از این محصول در چرخه تولید خود، توانستند کیفیت محصولات خود را ارتقای چشمگیری بخشیده و همزمان به دو هدف اساسی جلب رضایت مشتریان و رونق کسب و کار خویش نیز دست یابند.

همین سیرصعودی متقاضیان و مشتریان زیره کفش «پلی اورتان»، همراه با حمایت‌های معنوی همکاران صنفی‌، ما را تشویق کرد تا بر تلاش خود افزوده و تولید محصولاتی دیگرازحلقه‌های مفقوده مواد اولیه مورد نیاز صنعت کیف و کفش‌، مبلمان و پوشاک را در دستور کار خود قرار دهیم که راه اندازی واحد تولید چرم مصنوعی مجهز به آزمایشگاه‌های کاملاً حرفه‌ای و آموزش نیروی انسانی ماهر توسط کارشناسان استخدام شده خارجی، بخشی از گام هایی بود که در این مسیر برداشتیم و در قدم بعدی، تولید انواع چرم مصنوعی صد درصد «پلی اورتان» با ظرفیت سالانه دوازده میلیون متر بوده و راه اندازی راکتورهای واحد پلیمر جهت تولید پلی‌اورتان مورد نیاز نیز تکمیل کننده چرخه تولید گروه چرم پلی‌اورتان بوده است. نصب و بکارگیری برج‌های جذب و تقطیر جهت بازیافت حلال DMF مکمل بعدی خطوط فوق بوده که همزمان سیتم حمایتی ،حفظ محیط زیست نیز بوده است که اکنون در حال فعالیت است.

هدف‌گذاری بعدی « تهران دلتا »، شروع به تولید انواع پلی‌اورتان‌های آروماتیک مورد نیاز در تولید چرم بوده که تحقق آن، بخش مهمی از وابستگی این صنعت به خارج از کشور را کاهش داده و امکان رقابت قوی‌تر محصولات ایرانی در سطح بین المللی را فراهم کرده است.

و اکنون تلاشمان را معطوف به راه اندازی خطوط تولید رزین‌های پلی‌اورتان گروه کفشی و آلیفاتیک های تاپ کوت چرم مصنوعی نموده‌ایم.

مجموعه کارخانجات تهران دلتا درعرصه ای به مساحت تقریبی 26000 متر مربع با سالن‌های تولیدی و اداری جمعا به مساحت تقریبی 23000 متر مربع و با به کارگیری 3 مگاوات نیروی برق و 1400 متر مکعب / ساعت گاز احداث شده که مشتمل است بد واحد‌های زیر:

– سیستم هاوس PU مصرفی

– خطوط تولید زیره PU

– خطوط تولید زیره ترمورابر

– کارگاه ساخت رنگ‌های اسپری و خمیری مصرفی چرم و زیره کارخانه

– کارگاه فینیشینگ و رنگ‌آمیزی زیره

– کنترل کیفی و بسته بندی زیره

– آزمایشگاه فوق تخصصی چرم شامل کنترل فرایند، کنترل و تضمین کیفی و واحد چند منظوره R&D

– خطوط تولید چرم مصنوعی صد در صد PU و SEMIPU با روش های ترانسفر و دایرکت کوتینگ

– خطوط آماده‌سازی پارچه مصرفی شامل خار ، تیغ ، بافینگ و تثبیت حرارتی

– خطوط تولید PU base به روش WET

– خط بازیافت DOP جهت حفظ محیط زیست

– خط بازیافتِDMF شامل برج جذب جهت عدم انتشار بخار حاصله از DMF و انتقال آن به برج تقطیر برای بازیافت و استفاده مجدد آن در تولید محصولات

– خطوط فینیشینگ، بافینگ، تامبلینگ، لمینیت چرم و خطوط تولید نابوک

– خطوط چندگانه پرینت شامل شامل پیش چاپ و یا چاپ نهایی محصولات

-خطوط تولید پارچه مبلی یا چرم و پارچه

– واحد مکانیک، برق و الکترونیک با قابلیت تعمیر و نگهداری ماشین آلات و ساخت دستگاه‌های جدید مورد نیاز

– دفاتر تخصصی فروش زیره کفش و چرم مصنوعی در بازارهای هدف با حضور کارشناسان متخصص

امکانات فوق در کنارحمایت های معنوی همکاران، ما را قادر می‌سازد تا با تولید محصولاتی در سطح استانداردهای اروپایی و در حوزه قیمت با قابلیت رقابت با محصولات چینی، مددکار تولیدکنندگان ایرانی باشیم تا صنعت کیف، کفش، مبلمان و حتی پوشاک کشور را اعتلا دهند و برای حضوری بیشتر و موثرتر در بازارهای جهانی، گام پیش بگذارند. هرچند ما نیز اقدامات قابل توجه برای حضور در بازارهای جهانی برداشته‌ایم و مفتخریم که دربازارهای منطقه توانسته‌ایم از برخی رقبای خارجی سبقت گیریم و فرجام این رقابت را با توجه به برنامه‌های گسترش کیفی و کمی محصولات «تهران دلتا» و استقبال مشتریان، روشن و نویدبخش می‌بینیم.

در نتیجه:

روزهای آغازین کار که پای به میدان دشوار تولید گذاشتیم، عزم ما تولید محصولات برتر و امیدمان، استقبال همکاران صنفی از این تولیدات بود. اکنون حدود سه دهه پس از تاسیس، ترکیبی از تلاش ما و اعتماد مشتریان روزافزون‌مان، به ما اجازه می‌دهد تا با افتخار، بخشی از امکانات و توانمندی های «تهران دلتا» را به اطلاع همه اعضای صنف برسانیم؛ اعضایی که توسعه و پیشرفت شرکت را وامدار استقبال و اعتماد ارزشمند آنان به خود می‌دانیم و امیدواریم همگام و همدوش با یکدیگر، مسیر را تا سرمنزل تبدیل ایران به یکی از قطب‌های اصلی و معتبر تولید کفش و چرم در جهان ادامه دهیم.